Oktoobris 2002 sai välja kuulutatud soundivõistlus, mille eesmärgiks oli teha King Audio 10" elemendile kast, mis annaks võimalikult hea heli ehk siis sound quality oli eesmärgiks. Streetrace foorumis oli sellest KA elemendist ka varem räägitud ja ega suurt positiivset sealhulgas polnud, mis on ka loogiline arvestades elemendi 275 eegust hinda. Võistluse idee ei olnud tegelikult minu välja mõeldud, vaid oli Valdekolt (aka Kybb) pärit - tagantjärgi võib öelda, et igati hea idee oli.




Võistlus sai küll üsna varakult välja kuulutatud ja võistlejatel oli aega enam kui piisavalt oma kast valmis teha, aga peab tunnistama, et nii mõnigi mees jättis kasti tegemise viimastele minutitele, mina näiteks keerasin viimased kruvid oma kasti alles võistluspäeva hommikul ja leidus teisigi, kes nii jeli-jeli asja valmis said. Igal juhul 1. veebruaril 2003 kella 11.00-ks olid kõik 9 kasti ilusti kohal ning seega võis eeldada tihedat konkurentsi. Võistluse ettevalmistamine kestis kella 10.00-st kuni kella 12.00-ni, mil pidi esimene kuulaja pulti istuma. Auto helisüsteem sai paika häälestatud (tänud Kinnule, kes kogu tehnilise poole eest hoolt kandis), tänud muidugi ka Cracile, kes oli nõus lahkesti oma kasti kasutama võimendi gaini reguleerimise ajal ning kes proovis, kuidas KA elemendile meeldib näiteks paar sekundit 35Hz testheli. Nagu hiljem selgus, eriti ei meeldinud :). Autol sai peeglid kinni kaetud, et kastide vahetust näha poleks, kõik kastid sai korraks ka võimendi taga järgi proovitud, et nad ikka häält teeksid. Kõik oli fine, välja arvatud garaaþi soendav ahi ei tahtnud meiega kuidagi koostööd teha ehk see ajas ruumi sellist mõnusat vingu täis, sooja sellest küll ei saanud, mõni vend sai ehk peavalu selle asemel. Nagu omaniku jutust selgus, siis polnud kunagi varem sellist pulli ahjuga esinenud, perfect timing, ma ütleks selle peale.




Kell sai vahepeal 12.00 ja natuke ülegi, kui esimene hindaja ehk Crac pulti istus ja hindama asus. Võistlus oli nii korraldatud, et kõik hindajad (võistlejad + sponsorid) tulid kohale ükshaaval kindlaksmääratud ajal iga ½ tunni tagant. Igal kuulajal oli 9 kasti kuulamiseks aega seega pool tundi ehk siis 2-3 minti kasti kohta, kastide vahetamine nõudis vahepeal kahjuks oma aja (ca minut ühe vahetamise kohta). Tublisti kaasa aitas siin Kinnu muidugi, kes oli oma kasti kallanud 40kg liiva spetsiaalselt selleks, et üksinda seda kasti keegi tõsta ei jõuaks :D.

Kastide kuulamine õnnestus täitsa kenasti terve päeva vältel, kõik hindajad olid kohal üsna õigel ajal ja asi sujus, kui mitte arvestada ebaõnne, mis Craci tabas. Nimelt tema element oli häälestamise ajal saanud tõsise bassi ületoosi ning otsustas oma muidu tasemel häälitsemise võistluse ajaks ära lõpetada, mis väljendub ka selles, et Crac ise hindas oma kasti kõige nõrgema hindega (3 punkti), hahahaa sellepeale (ok ok, maaslamajaid ei lööda ;)). Häälestamise ajal oli tunda ka kerget kärsalõhna ning et asja kontrollida, lükati Craci elemendile juhtmed külge ning selle takistuseks mõõdeti ~6 oomi, teistel elementidel oli see normipäraselt ~4 oomi. Ega mehel muud üle ei jäänudki, kui lõuna ajal poodi uue elemendi järgi minna ja raske südamega metsikud 275 eeku letile laduda - võistlus vajas ju ometi võitmist! Koos uue elemendiga tõi Crac kaasa ka söögipoolist, mis korraldajatel hinge sees aitas hoida. Nagu pärast selgus, oli kõrvetada saanud element oma pahanduse siiski juba ära teinud ning Crac kokkuvõttes 4. kohast enamat ei saavutanud. Jääb siis loota, et mehel järgmistel võistlustel paremini läheb.




Kuulamisel/hindamisel olid ka mõned lihtsad reeglid: maki volume ei tohtinud üle 32 keerata, mingeid settinguid makil ei tohtinud muuta, ainult lugusid võis edasi/tagasi kerida ja plaate vahetada. Soovitav oli ka mitte taha piiluda, et kaste saaks rahus vahetada, samas taga olev aknalaud varjas tegelikult kogu pagasniku nii või teisiti, niiet näha polnud midagi. Punkte sai igale kastile anda 1-st 10-neni (suurem = parem) ja seda võis ise valida, kas märkida kohe punktid peale iga kasti kuulamist või teha märkmeid ja alles lõpus hinded kirja panna. Siin tekib muidugi küsimus, et mida tähendab 10 punkti: kas parim KA subwoofer või üldse parim subwoofer, mida elus kuulnud või .. Korraldajad otsustasid jätta selle seekord igaühe enda otsustada, kuna polnud käepärast niinimetatud referentskõlarit, mida iga hindaja oleks pidanud kuulama enne KA kastide kallale asumist. Seda asja üritan järgmisel võistlusel parandada.

Kuulajad kasutasid kastide hindamisel üsna erinevas stiilis muusikat: rock, trance, rap, d&b, hardcore, dance, goa, special basstest CD-d jt. Päris ballaade keegi vist ei kuulanud ja Chopinit ka mitte, enamus kuulas max volumega, mõni ka vaiksemalt, osad kuulajad kasutasid ainult 2-3 lugu, teised paljusid erinevaid. Kogu see julm lammutamine :) hakkas päeva lõpuks ka vaese auto tervisele. Kui Toyota oli võistluspäeva algul veel üsna vaikne, siis viimaste kuulajate ajal hakkasid tekkima huvitavad kõrvalhelid, mis kostusid esiuste juurest ja ei saanudki hästi aru, kas süüdlaseks olid aknaklaasid, ukseplekid või midagi muud. Kuulajaid need siiski - ma loodan - märkimisväärselt ei seganud (Sass33 oli tegelikult ainuke, kes seda müra peale kuulamist mulle mainis) ning kuulamise osa sai kella 18.00-ks läbi.

Kõik hindajad olid selleks ajaks taas kokku kutsutud, et saaks hinnata kastide disaini ning teha võistluspäevast kokkuvõte ja jagada ka auhindu parimatest parimatele. Disaini hindamiseks olid kõik kastid maha ritta pandud ning igale kastile sai anda hindeid jällegi 1-st 10-neni (suurem = parem). Kuna ahi ei tahtnud eriti ruumi kütta, siis oli põrand üsna porine ja disaini hindamine toimus suht trööstitutes oludes (kivi korraldaja kapsaaeda). Hinnatud need kastid siiski said ning aeg oli punktid kokku lüüa.




Selgus, et lõpptulemused olid võrdlemisi tasavägised, võitis oodatult see, kes sai soundi eest parimad punktid ehk siis Kinnu oma "Beastiga". Congrats, man! Teise koha sai Serxx, kes kaotas võitjale kokkuvõttes ainult 15 punktiga, võites Kinnut küll disaini osas, ent kaotades soundi osas 7 punktiga, mis saigi määravaks. Vaatamata soundi osas saadud teisele kohale sain ma kokkuvõttes ise kolmanda koha, sest disaini osas saadud eelviimane koht ei andnud mulle lootustki kuhugi kõrgemale jõuda.



Kui vaadata ainult soundi hindeid eraldi, siis on näha, et 2 kinnist kasti jäid üsna tahapoole (kui Electroni ebaõnnestumine välja arvata), mis on ka loogiline, sest need tegid tiba vaiksemat häält kui inverterkastid ja ikka kiputakse valjemat häält paremaks pidama, ehkki see ei ole tegelikult õige.




Kokkuvõtteks võib üritusega igati rahule jääda. Sai selgeks, et selle odava raha eest (275 krooni) on elementi küll ja kui kastiga vaeva näha, nagu Kinnu seda tegi, siis on tulemus üle ootuste hea. Hea on King Audio elemendi juures ka see, et sellele piisab üsna nõrgast võimendist (100 wrms, mis on ka elemendi RMS võimsus), mille peaks suutma endale hankida igaüks, kes vähekenegi autosse soundi ehitada tahab. Samas näitab Craci kogemus (ka elemendi enda ehitus annab alust arvata), et tegemist on üsna nõrga elemendiga, mis võimsustaluvusse puutub ning liiga suur võimsus võib sellele kiirelt saatuslikuks saada.